Varis Hastalarına İyi Gelen Egzersizler

 Egzersiz; varis tedavisinin ve varisten korunmanın en temel unsurudur.

Varisleşmeyi oluşturan toplardamarlar bacaklarda kullanılmış kanı yerçekimine karşı yukarı taşırken, en önemli desteği bacak kaslarından görürler. O nedenle iyi çalışan , aktif bacak kasları varislerin oluşumunu önlediği gibi, mevcut varislerden kaynaklanan şikayetlerin azalmasında da en önemli faktörlerdendir.

Yürüme, yüzme, bisiklete binme, pilates, tenis  gibi bacak kaslarını çalıştıran sporlar uygundur. Dans , eskrim ve çoğu yoga çalışmaları da bu hastalığın önlenmesi ve ilerlemesinin durdurulmasında faydalı egzersizler içerir. Günlük 1-2 saatlik ritmli yürüyüşler, hem kolay hem masrafsız olan bir spordur. Eğer mümkün oluyorsa evinize bir kondisyon bisikleti veya koşu bandı alabilir ve TV seyrederken kullanabilirsiniz. Kaslı hantal bacaklar değil, hareketli, esnek bacaklar daha sağlıklıdır.

Eğer bir spor merkezine gidecekseniz, diyaframınızı kasıcı, çok ağır kaldırmak, ıkınmak gibi manüplasyonlardan uzak kalmak, kilo almamaya dikkat etmek ve bacak kaslarını germe, çalıştırma egzersizlerine ağırlık vermek önemlidir.

Günlük hayatınızda , işyerinizde, araba kullanırken de bazı basit uygulamalarla bacaklarınızı çalıştırarak toplardamar dolaşımını hareketlendirebilirsiniz. Aşağıda bunun için birkaç örnek bulunmaktadır. 

Tüm bu hareketleri de günlük olarak evinizde 25-30 dakika civarında uygulayarak bacak kaslarınızı hareketlendirebilirsiniz. Özellikle yorucu egzersizlere uygun olmayan kişiler için bu basit egzersizler faydalı olabilir.

DİKKAT!!! Özellikle kalp hastalığı, yüksek tansiyonu, astımı ve önemli diğer bir hastalığı olanlar egzersiz öncesi doktoruna danışmalıdır. Özellikle yaz aylarında spor yaparken sıvı kayıplarına dikkat edilmeli ve muhakkak takviye yapılmalıdır.

Ayakta yapılan egzersiz :

1. Bacaklar parelel ayakta durun.

2. Önce topukta sonra parmak ucunda yükselerek devam edin

3. Her bir topuk -parmak ucu yükselme bir set sayılarak 10-15 kez yapın

4. 10-15 saniye ara verin

5. 10-15 kezlik her seferi: dinlenme periyotlarına da dikkat ederek 4-5 kez tekrarlayın.

 

Otururken yapılan egzersiz :

1. Bacaklarınızı ileri uzatın

2. Parmak ucunu yere bakacak şekilde ayağınızı ileri itin, 10 saniye böyle kalın ve sonra serbest bırakın

3. Parmak ucunu kendinize bakacak şekilde ayağınızı öne doğru çekin, 10 saniye kalın ve sonra serbest bırakın

4. Her iki egzersizi 10 kez tekrar edin.

Yolculukta yapılan egzersiz :

1. Ayağınızı ayak bileğinden döndürün.

2. 15 kez saat yönünde yapın ve bunu iki kez tekrar edin

3. Sonra aynı şekilde saatin ters yönünde yapın

4. Her set sonunda 10-15 saniye dinlendirin ve giderek serileri arttırın

Bisiklet çevirme :

1. Uygun bir zemine uzanarak ayaklarınızı kaldırın

2. Bisiklet çevirme hareketleri (pedal basma) yapın

3. 15 hareketten oluşan 4 seri ile başlayın

4. Hareketler arasında 15-20 saniye dinlenin

5. Giderek hareketlerin ve setlerin sayısını arttırın

Günlük basit varis egzersizleri: studiostayfit.com katkıları ile;

Pilates Nedir?

Son zamanlarda oldukça popülerleşen ve pek çok faydası olan pilates, 100 yıllık geçmişi olan bir spordur. 1900’lü yılların başında Joseph Pilates’in, sahip olduğu kas rahatsızlıkları nedeniyle fizyoterapi yöntemi olarak geliştirdiği pilates, günümüzde sağlıklı ve estetik bir bedene kavuşmak için uygulanan en etkin yollardan biri.  

Zihin ve beden bütünlüğünü harmanlayarak kullandığımız bu spor, eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kasları güçlendirmeye, esnetmeye, özellikle de içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesine yardımcı olan bir sistemdir.

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

 1. Kaslarınızın mükemmelleşmesini sağlar
 2. Dengeleyici kasları güçlendirir
 3. Her zihne hem vücuda faydası olan ve bütün vücudu güçlendiren bir spordur
 4. Pilates vücudunuzun çekirdeğini başka hiçbir egzersizin yapamadığı kadar güçlendirir
 5. Sizi gelecek zamanda yaşayacağınız yaralanmalardan korur
 6. Vücudunuz hakkında daha becerikli olmanızı sağlar
 7. Vücudu sıkılaştırır ve kaslarda aşırı şişme olmadan gelişim sağlar
 8. Stresi alır, gerginliği atmanızı sağlar ve enerjinizi yükseltir
 9. Duruşu düzeltir
 10. Daha güçlü ve esnek bir omurgaya sahip olmanızı sağlar
 11. Eklemlerin hareket edebilirliğini arttırır
 12. Kan dolaşımını hızlandırır
 13. Nöromüsküler kordinasyonunuzu arttırır
 14. Fazla çalışmaktan dolayı yaralanmış kaslarınızı düzeltir
 15. Kuvvetinizin, hareketliliğinizin ve atikliğinizin artmasını sağlar
 16. Vücudunuzun görünümünü ve hissini iyileştirir

Pilatesin Diğer Sporlardan Farkı Nedir?

Birçok fitness programı egzersizlerin yüzeysel yanıyla, dış görünüşteki sonucuyla ilgilidir. Pilates ise daha derindeki, içteki yapıyı güçlendirmeye çalışır. Buradaki egzersizler bedene yapısal bir destek sağlamak için hatalı vücut duruşlarını düzeltmek üzerine tasarlanmıştır. Yani bedeni hizalayıp, dengeyi yeniden kurar.

Pilates ile yaşlanmanın etkilerini geciktirin!

Bu sporu yaparken kim olduğunuz, kaç yaşında olduğunuz ve nasıl hissettiğinizin bir önemi olmaz. Pilates, sizi daha iyi ve dinamik hissettirecek ana egzersizlerden biridir. Fiziksel güç sağlamanın yanı sıra beden-zihin arasında bağ kurmanıza yardımcı oluyor ve iyi hissettiriyor. Bu da tüm yaşamınıza yayılıyor ve daha sağlıklı, zinde, dinç bir görünüm sağlıyor. 

Düzenli pilates yapan kişilerin bir anlamda yaşama sıkı sıkı bağlanmayı ve dinç hissettiğini söyleyebiliriz. Bunun doğal sonucu olarak da kişi kendini olduğundan daha genç hisseder. Düzenli egzersizlerle 20 yaşındakiler gibi performans, esneklik ve güç gösterebilir.

Pilates Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar:

Pilates hakkında doğru bilinen yanlışların en başında bu sporun zayıflatacağı kanısı vardır. Ama aslında pilates zayıflatmaz; stabilizasyonu sağlayarak doğru kasların kullanımıyla, kasların düzgün kasılarak uzamasını sağlar. Yani bedenimiz küçülür. Yürüyüş ve diyetle birlikte yapıldığı takdirde zayıflayıp, fit bir görüntü elde edebilirsiniz.

 Bir diğer yanlış ise pilatesi belli bir süre yapmanın fit görünüm için yeterli olduğudur. İnsan vücudundaki kaslar eğer kullanılmazsa, 1 saat içinde görevini bırakmaya başlar. Yani bir yaşam biçimi haline getirilmediği sürece Pilates yaparak elde edilen fit görünümün sürdürülmesi mümkün değildir. 

Klinik pilates ile sağlığınıza kavuşun 

Her 10 kişiden 8’i, yaşamının bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorunu yaşıyor. Omurganın düzgün kullanılmadığı durumlarda yani duruş bozukluklarında kaslarda gerilme, yorgunluk ve stres giderek ağrılı kas spazmlarına yol açmaktadır. Sonucunda kişilerde sırt ve boyun ağrıları şikâyetleri ortaya çıkıyor. 

Varis Hastaları İçin Pilates Egzersizleri

Varis hastalığının temelinde toplardamar kapakçık kaçırması (reflü) yer alır. Venöz yetersizlik dediğimiz bu durum yüzeyel , perforan (delici, derin ve yüzeyel arası damarlar) , derin toplardamarlarda olabilir. Yüzeyel ve perforan toplardamarlardaki yetersizliklerin müdahale ile tedavisi derin yetersizliğe nazaran daha kolaydır. tüm yetersizliklerin ve özellikle derin ve perforan yetersizliğin tedavisinde, kronikleşmiş venöz yetersizlikte, posttrombotik sendromda hastalara kalıcı olarak egzersiz alışkanlığı geliştirmeleri gerektiğini önermekteyiz. Posttrombotik sendrom için yapılan çalışmalarda 6 aylık düzenli ve eğitmen gözetiminde yapılan egzersizlerin yaşam standardında ciddi düzelmelere neden olduğu tesbit edilmiştir. Bu egzersizlerdeki temel amaç baldır ve bacak kaslarının çalıştırılması, kilo alımının önlenmesi, karın içi basıncı arttıracak diyaframı kasacak egzersizlerden kaçınılmasıdır. 

Pilates yapısında venöz yetersizlik hastalarının gereksinimi olan hareket formlarını

içermesi ve genel eklem, kas ve postür sağlığına katkıları nedeniyle hastalarımıza önerdiğimiz egzersizlerin başında gelmektedir. Pilates merkezlerine artık,hastalarımızın ihtiyaçlarına yönelik egzersiz programları düzenlenmesi için yönlendirebilmekteyiz.

Updated: 2 Haziran 2017 — 17:20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Varis Tedavisi Hakkında Bilgiler - Op. Dr. Orhan COŞKUN © 2017 Frontier Theme